Sunday, March 15, 2009

It's Still Cold... Soğukluğa Devam...

It's definitely been a cold spring. We had some truly spring-like weather a couple weeks back but mostly it's just been cold, highs in the 40s (6-9 celsius), and lots of rain. It's not all bad, I planted some seeds that want some cold wet to germinate, and I got them out a little late, so it's a reprieve of sorts. It's been almost exactly a year since I moved into the house; this time last year the plums were in full bloom, trees were leafing out and the yard was green. This year everything seems a couple weeks behind, though the plums are getting started.

On other fronts - when the shed went, it highlighted something that had been bugging me for a while - the feeling that I was looking down a corridor because in my very long and narrow garden, there was nothing to break up the view. Adding another 3 meters to the length of the garden just made it all that much more evident. The shed yielded lots of long 4x6s that served well for edging, so I decided to widen parts of the beds on either side and create a bend in the path. I'll plant some tall things there to partially obscure the view. It did mean reducing the sitting space where the marble slab table is; that will probably come out and be replaced by just two comfortable chairs or a single long wicker chair if I can find one that doesn't cost a fortune. I've located a source of a nice light gray irregular gravel to fill the paths; yesterday was to be the day to have it brought but it was raining cats and dogs, and since it involved friends to help take the bags down 3 flights of steps, I didn't want to subject them to too much misery!

As for the back, my idea right now is to make a simple arbor and put trellises on the front for vines to climb, turning it into a seperate "room." I'm torn though, because it's also a nice place from which to view the garden. But maybe I'll just exploit the view over the yard instead. The main quandary now is what to do with the very heavy slabs of marble. Three of them are broken pieces of what was probably once a fountain and it could be a nice ornament but the rest are just...heavy.

Gerçekten soğuk bir ilkbahar yaşıyoruz. Birkaç hafta önce biraz gerçek ilkbahar havası geldi de, çoğunlukla sadece soğukluk ve yağmur geliyor. Tamamen kötü birşey değil aslında, çimlenmesi için soğukluk ve neme ihtiyacı olan tohumlar biraz geç ektim, bir nevi tecil oldu! Bu eve taşınalı tam bir yıl oldu, geçen sene bu tarihte ağaçlar yeşeriyordu, erik ağaçları çiçeklerle kaplıydı, alt bahçe yemyeşildi. Erik ağaçları çiçek açmaya başlamış fakat bu sene sanki herşey bir iki hafta gecikmiş.

Başka konularda - depo yok olunca, beni uzun bir zamandır rahatsız eden birşeyi daha da belirgin etti, yani uzun ve dar bahçemde manzarayı kesecek birşey olmadığı için bir "koridora" baktığım gibi bir his. Uzunluğuna daha 3 metrenin eklenmesi, o kadar daha belirgin etti. Depodan patikaların uclarını belirtmeye uygun olan, çok uzun ve kalın suntalar geldi, o yüzden tarhların bazı kısımlarını genişleterek patikada bir viraj yarattım; manzarayı engellecek uzun bitkiler ekeceğim. Tabi ki tarhların genişletilmesi, oturma yerinin küçültülmesine sonuçlandı, uzun mermer masanın yerine büyük ihtmalle iki rahat koltuk ve küçük bir masa koyacağım. Zaten şimdiye kadar orada en çok 3 kişi oturdu. Hatta belki de bir uzun koltuk koyarım. İnşallah bir servet harcamama gerekmeyecek! Patikaları döşemek için güzel bir açık gri renkli mıcır taşı buldum, dün getirtecektim fakat dün bardakta boşanırcasına yağmur yağıyordu. Yardıma gelen arkadaşlarımı perişan etmeyim dedim!

Yeni açılan arka kısmına gelince, şimdilik önü kafesli sade bir çardak yapıp düşünüyorum, ön tarafına değişik sarmaşıklar ekerek küçük bir "bahçe odasına" dönüştürmeyi düşünüyorum. Kararsızım ama, çünkü bahçeye bakmak için de güzel bir yerdir. Fakat belki sadece alt bahçeye bakan manzarayı değerlendirirm. Şimdilik en büyük çıkmaz, büyük mermer parçalarıyla ne yapacağımla ilgilidir. Üçü, büyük ihtimalle eski bir çeşmenin ön cephesinin parçaları olup, güzel bir süs olabilir fakat geri kalan parçaları sadece...ağır!

No comments: