Saturday, January 2, 2010

Winter Blahs: The Antidote / Kış Sıkıntısının Panzehri

I should start right out by saying that when I compare my location with those of many who are reading this blog, I realize I have absolutely no right to talk about winter blahs when it comes to gardening. I have Brugmansias that are still struggling to pop out an occasional flower, a huge bush of Pineapple Sage (Salvia elegans) in bloom, my Geranium macrorrhizum is just starting to open its deep pink flowers, and the pot of fragrant cyclamens is completely covered in white upturned petals. As if that weren't enough, a Paphiopedilum orchid is throwing up an off-season flower that should open any day now.

And yet it happens...long gray (if not necessarily frigid) days, and frequent rains that keep the soil too wet to really do anything with can add up to a bit of indifference to the garden. And it's just at this point that capitalism steps in to save the day with the perfect antidote to the winter blahs with the arrival of the first seed catalog!

In Seattle, I would regularly receive fifteen or more catalogs - Thompson and Morgan, Park Seed, Wayside Gardens, as well as several specialty catalogs. And of course there was always (sniff...) the Heronswood Catalog to look forward to. Living in Turkey, I don't get nearly as many, and to be honest I do a lot more of my seed shopping over the internet. But that made it even a nicer surprise to come out of the rain into the front porch and see a long, thin catalog with flowers on it. Chiltern Seeds' catalog is so distinctively shaped that I didn't even have to read it to know what it was. Of course like the rest of the bunch, you can shop from Chiltern's online too, but it's such fun to pick up the catalog, flip to a random page, and come across an entry like this:

953M £1.94 Papaver, unknown species, 'Via Rotorua'
This plant and its name need some explanation! Rotorua, as we all know, is in new Zealand, which is we all also perhaps know, is not the home of anything in the Poppy family. Resumé-style the story goes: folk emigrate to N.Z., take beloved Poppy seed, nurture strain, years pass, send seed to UK, writer’s wife happens to spot flowers growing in the UK, loves them, can she have some seed. Result a rather lovely, easily raised Poppy with single blooms, three inches or so across, with silky, mauvy-lilac petals with a black blob at their base. 1-2 ft.

Not only does it sound like something I'll have to order, but I learn something new in every catalog, and I always come across things I've never even heard of before, like:

899Q £1.98 Nicotiana glutinosa
Not often offered is this showy species from Peru with grey-green foliage and open bell-shaped, glossy rose-pink flowers. Easy to grow and your bees and butterflies will love it too. 2-2½ ft.

Guess I'll be ordering that one this year too!

Of course, all this thinking about plants gets me thinking about the weed-choked expanse that doubles as a garden on good days...and spurs me to get my butt out there and pull out all the mallow and borage that would like to be the only things out there. I will, and it will be replaced by Lamium and bindweed, but that's another problem for another time.

Happy 2010!


Hemen belirteyim ki bu blogu takip edenlerin bazılarının yaşadığı yerlere kıyaslarken, bahçeyle ilgili olarak “kış sıkıntısı” denilen şey için şikayet etmeye hiç ama hiç hakkım yok. Hâlâ arada bir çiçek açmaya çalışan Brugmansialarım var, Geranium macrorrhizum’um koyu pembe çiçeklerini yeni açmaya başladı, ve geçen yıl bulduğum kokulu siklamen saksısını kıvrık bembeyaz yapraklarıyla doldurmuş halde. Ayrıca evin içinde bir pabuç orkidesi mevsimdışı bir çiçek açmak üzere.

Yine de başıma geliyor…uzun, çok soğuk olmasa da gri günler ve toprağı sürekli kazılmaz halde tutan sürekli yağmurlu hava, bir ilgisizliğe yol açabilir. Ve tam bu esnada, kapitalizm gelip, ilk tohum katalogunun varışıyla günü kurtarıyor!

Seattle’dayken her yıl - Thompson and Morgan, Park Seed, Wayside Gardens ve birçok özel fidanlıktan gönderilen onbeş küsür katalog geliyordu. İstanbul’da o kadar almıyorum, ve gerçeğini söylemem gerekirse bahçe alışverişimin büyük çoğunluğunu artık internet üzerinde yapıyorum zaten. Fakat belki de ondandır ki, yağmurlu bir günde eve dönüp kapının yanında çiçeklerler süslü uzun ince bir katalogu bulmak beni daha da mutlu etti. Son derece orijinal şekliyle İngiltere’deki Chiltern Seeds katalogunu hiç bakmadan bile tanıyorum. Siz de Chiltern Online’den alışverişinizi yapabilirsiniz. Fakat internet ne kadar kolaylık sunarsa sunsun, yağmurlu bir günde rahat bir köşeye sığınıp gelişigüzel katalogu açıp, böyle bir açıklamaya rastgelmek, son derece eğlenceli:

953M £1.94 Papaver, bilinmeyen tür, 'Via Rotorua'
Bu bitki ile adı biraz açıklama gerektirir! Hepimiz bildiğimiz gibi Rotorua, Yeni Zelanda’da ve yine de belki hepimiz bildiğimiz gibi, söz konusu ülkede, Gelincik ailesine ait olan herhangi bir bitki bulunmamaktadır. Hikaye tam bir özgeçmiş gibi: İnsanlar Yeni Zelanda’ya göç ediyor, sevdikleri gelincik tohumunu da götürüyor, cinsini koruyup yetiştiriyorlar, yıllar geçiyor, tohumu İngiltere’ye gönderiyorlar, yazarın eşi İngiltere’de bitkileri yetişirken görüyor, biraz tohum istiyor. Sonuç: dibinde siyah bir beneği olan, ipekimsi mor/lila yapraklı 7 cmlık tek çiçekli, hoş bir gelincik.

Bunun gibi kesinlikle sipariş etmem gerekecek tohumlar içermesi yanı sıra, her katalogda yeni bir şey öğreniyorum, hatta hiç duymadığım yeni türler sunuyor, mesela:

899Q £1.98 Nicotiana glutinosa
Peru’dan gelen gri-yeşil yapraklı, çan şeklinde açık parlak gül pembe çiçekli bu gösterişli tütün türü sık sık sunulmamaktadır. Yetiştirilmesi kolay, arılar ve kelebekleriniz de ona bayılacak.

Her halde bu yıl onu da sipariş edeceğim!

Tabi ki hep bu bitki muhabbeti, beni iyi günlerde bahçe olarak geçen araziyi düşündürerek, kıçımdan kalkıp her yere saran, bahçenin tek varlığı olmaya yüz tutan ebegümeci ile hodanı yolmaya teşvik ediyor. Yolacağım, ve hemen ardından yerine ballıbaba ile beyaz sarmaşık gelecek, fakat onlar, başka bir zaman için başka bir sorundur…

Herkese mutlu yıllar dilerim!

3 comments:

Deano said...

It was -20(-29 C.), the other night here in Iowa. That's cold! So, talk about the winter blues.

Good to see you posting again Bob.

Dean

Sarah said...

nice to have you back. In Israel everything is green and lush, in fact I am going foraging with a friend this friday because in the summer nothing grows for lack of water

Sazji said...

Yeah I remember Iowa. I also remember my first down coat and what a revelation it was. ;) But at least in Iowa it's bright and cold. Here it's mostly gray and it can sort of get you down. Still it's nice to see a rose in bloom on Christmas!

Sarah - foraging for greens? I'm planning a trip to the islands this week with a friend for the same purpose. Maybe a winter greens post will result?