Sunday, November 2, 2008

Going...going.... Gitti gidiyor!

...well, not quite gone, but I finally got the landlord's permission to do away with the butt-ugly storage shed at the back of the upper garden.

...e tam gitmedi de, üst bahçesinin arkasındaki dünya çirkini depoyu yok etmek için ev sahibinin iznini nihayet alabildim.


It turned out to be a double job because it is actually a shed-built-onto-a-shed; inside was a second wall and door; evidently the first structure was insufficient to hold all the junk so they added on. It is a messy, dirty job. I'm really glad I've gotten over most of my arachnophobia because the place is crawling with European house spiders, which would give me a bigger case of the willies than any tarantula ever could. Something about the big, gray bodies and outsized legs...they just seem to be filth incarnate. The scorpions seem to have retired for the winter but I'm still being careful when I pick things up.

Of all the junk in there, there were only a very few things of any value - a couple of neat old-style porcelain sinks and some interesting old iron spikes. There are also some fascinating old rusty metal machinery parts of some sort that might have decorative value in the right kind of garden. My garden is probably not the right kind, but we'll see. All that needs to be done now is haul the junk out, deal with the roof, and the rest will come down easily. It's got a cement floor, so, we have a patio! I haven't determined if it goes all the way to the railing; the building doesn't, so there is probably some planting space there.

Sonunda çifte bir iş çıktı çünkü gerçeklikte depoya eklenen bir depoymuş, içinde ikinci kapılı bir duvar vardı. Herhalde orijinal yapı, bütün çöpleri içine almak için küçükmüş, eklemişler. Çok kirli, pis bir iş. Araknofobimi çoğunlukla yendiğim için sevindim çünkü etrafı koskocaman Avrupa ev örümcekleriyle kaynıyor. Bunlar, beni herhangi bir tarantuladan çok fazla ürkütebilihyor, bu büyük gri gövdelerle biraz fazla uzun bacakları...pislik ta kendisi gibi geliyor bana. Akrepler ise kış uykularına çekilmişler galiba fakat eşyaları kaldırırken yine biraz dikkat ediyorum.

Barındırdığı çöplerin arasında gerçekten değerli olan çok az sayıda eşya var - iki tane harika eski porselen lavabo ve ilginç demir çiviler. Hem de belki uygun bir tarza sahip olan bir bahçede süs değeri olabilen birkaç çok ilginç makine parçaları var. (Benim bahçem uygun bir tarza sahip değilmiş galiba...bakarız..) Şimdi yapılması gereken, çöpleri çıkarıp çatısını halletmek, gerisi kolay. Beton döşemesi var, güzel bir oturma alanı olacak. Ta korkuluğa kadar ulaşıp ulaşmadığını daha tespit edemedim, bina oraya kadar varmıyor o yüzden büyük ihtimalle biraz toprak da olacak.

2 comments:

Tuba said...

where is this shed? you know delpha whose husband is a musician? do you live in kocamustafapasa? if so, we are neighbors :) can i come help you gardening?
tuba

Sazji said...

Hi Tuba - David and Delpha were my upstairs neighbors! But the house in Kocamustafapaşa is no more - see the post farther down. The house was recently torn down and nothing remains of that garden. I'm in Anadoluhisarı now.