Monday, December 5, 2011

Arkansas: Wild Persimmons / Yaban Hurması


The American South has lots of beautiful places and interesting plant life as well. Northern Arkansas might be on the edge of what's normally considered "The South" but there are plenty of things that place it firmly there. A conversation with an Ozark local will leave no doubt as to where you are culturally, and besides that, there are wild persimmons there.
Amerika'nın güney bölgesi, hem çok sayıda güzel yere, hem de ilginç bitki örtüsüne sahip. Kuzey Arkansas belki normalde "Güney" sayılan coğrafyasının kuzey ucunda bulunsa da, yerel biriyle biraz konuşursanız hem şivesi hem de kültürü, hangi bölgede bulunduğunuza dair herhangi bir şüphe kalmayacaktır. Ayrıca yaban 
 hurması var!

 Actually, we have wild persimmons in Turkey as well; our local species is Diospyros lotus, which naturally occurs in the Black Sea region and is known locally as the "Trabzon persimmon." The fruits are about the size of a very small grape. The flavor is similar to that of the large Japanese persimmon (D. kaki), but they are generally a little more watery, with lots of seeds, and seem to hold onto their astringency until the very last possible minute. I can'τ count the times I've had my mouth puckered even by fruits I was sure were ripe enough.

Aslinda yaban hurması Türkiye'de de var, fakat ayrı bir tür. Yerel türümüz, halk dilinde "Trabzon hurması" olarak bilinen Diospyros lotus'tur. Meyveleri küçük bir üzüm büyüklüğünde, tadı bildiğimiz büyük hurmannın (Japon hurması, D. kaki) tadına benziyor fakat daha sulu ve bol çekirdekli. Hem de mayhoşluğunu son ana kadar koruyormuş gibime geliyor...ne kadar beklersem bekleyim yine de ağzımı bürüştürüyor!

 

The American persimmon (D. virginiana) is somewhere in the middle with fruits about the size of a plum. That's variable though, as are their shape, texture and astringency. The fruits above are flat, and ripened to a rather grainy consistency, before which they were inedible. A small stand I found nearer my mother's home had much larger, rounder fruits that were fine as soon as they softened (L).

Amerika hurması (D. virginiana) erik büyüklüğündeki meyveleriyle ikisinin ortasında kalıyor. Büyüklüğü değişken aslında, hatta şekli, kıvamı ve kekremsiliği de öyle. Mesela yukarıdaki fotoğraftaki meyveler hafif basık şeklinde, yenebilmesi için hemen hemen şekerlenmiş bir kıvama gelmesi gerekiyordu. Annemin evinin daha yakınında bulduğum bir grup ağaçlar ise, yuumuşur yumuşamaz çok lezzetli olan, daha büyük, yuvarlak meyveler veriyordu (Solda).İkisinden de bol tohum topladım, denemek isteyen varsa paylaşırım!

But for me what sets the Amerıcan persimmon apart is its flavor. There is a fragrance and depth of flavor that I haven't found in any other species. Actually, the genus Diospyros is quite large but most of them live in the tropics. Some resemble the American persimmon, while others are more exotıc, like the famous black sapote (D. digyna) has smooth black pulp that is said to taste like chocolate pudding.

Fakat benim için Amerika hurmasını farklı kılan, tadıdır. Başka türlerde bulamadığım bir koku ve derinlik var. Diospyros cinsi aslında oldukça büyük bir cins olmasına rağmen mensuplarının çoğuna sadece tropikal bölgerde rastlanır. Bazılarının tatı bildiğimiz hurmalara yakınken, diğerleri daha egzotik sayılabilir. Mesela ünlü siyah sapote'nin (D. digyna) meyvelerinin içi simsiyah, tadı ise çikolatalı pudinge benziyormuş.

4 comments:

Mine Özgür said...

Merhaba,
Ben o tohumlardan isterim desem?

Sazji said...

Başka isteyen varsa dolichos@gmail.com adesine yazabilirsiniz. Gönderebilirim, yoksa Anadoluhisarı'na gelip alabilirsiniz.

scottweberpdx said...

I've never actually eaten a persimmon...but I love seeing them around town on trees...they are so lovely.

Sazji said...

Scott, you don't know what you're missing then! Do you have wild ones where you are, or are they the large Japanese ones? They're both good, just make sure they're ripe before you sink your teeth in!