Wednesday, August 4, 2010

This Year's Squash - Bu Yılın Kabakları

This will be mostly a photo entry to show what my squash are up to so far.

Bu kayıt, bu yıl ektiğim değişik balkabağı cinslerinin ilerlemesini göstermek için çoğunlukla fotoğraftan ibaret olacak...

The most unusual of the squashes this year is Triamble, an Australian C. maxima variety. Appropriately, I only have three fruit set but one is quite large. This is the medium-sized one.

Bu yılki kabakların en olağanüstüsü, Triamble adlı, Avustralya menşeli "üçgen" bir C. maxima cinsidir. Sadece üç tane oluşuyor fakat bir tanesi bayağı büyük.Acorn squash are an old favorite of mine, my mom would always half them and bake them with butter and some orange juice. I've heard "Table Queen" is much better than the supermarket types, so I'm trying it.

Amerika'da eski bir favori olan Acorn (Palamut) kabaklarını ben de çok seviyorum. Annem yarıya kesip içlerine tereyağ ve biraz porakal suyu doldurup, fırında pişiriyordu. Birçok alt cinsi var, çok sebze gibi "Table Queen" ise süpermarketlerde bulunan cinsten kat kat daha iyiymiş, o yüzden onu ektim.It's still setting new fruits despite the heat and the fact that many of the male flowers emerging now seem to have very little pollen. You can see this autumn's crop of borage seedlings already coming along around it...hard to believe they'll turn into meter-high hulks if I let them!

Sıcklak ve şimdi çıkan erkek çiçeklerin çok az polen üretmesine karşın hâlâ yeni meyveler oluşturuyor. Etrafindaki küçük yeşil yapraklar, bırakırsam ilkbahara kadar bir metreye ulaşacağını zor inandığım hodan bitkilerine ait...It's also set several double fruits, which developed from two flowers emerging from a common ovary.

Hem de, tek bir tohumluktan çıkan iki çiçekten oluşan birçok çift meyve de oluşuyor. Bunları süpermarkette bulmayız!Pennsylvania Dutch Crookneck, a Butternut ancestor, is quite productive. Some of them seem to have an overly large seed cavity and thin neck, which makes me wonder about the purity of the seed. Time will tell. When taking the photos, I found one that had somehow become separated from the vine. It's still quite soft but I think it will be edible as a summer squash.

Migros gibi süpermarketlerde zaman zaman bulundurulan Butternut kabaklarının bir atası olan Pennsylavania Dutch Crookneck, çok üretken. Fakat bazılarının tohum kısmının çok büyük, "boyun"larının da nispetten küçük olması, aldığım tohumun saflığını düşündürüyor. Zaman gösterecek işte.Fotoğrafları çekerken koçanından kopmuş bir tane buldum. Hâlâ olmamış tabii, belki yeşil kabak olarak kullanabileceğim.The Futtsus don't seem to be overly productive this year, probably because they aren't getting as much sun as they should. They stand out from the rest with their gray dusty appearance.

Futtsu'lar bu yıl çok üretmiyor, büyük ihtimalle nispetten az güneş gördükleri için. Yine de birkaç tane oluşuyor. Gri tozlu görünüşüyle diğerlerden hemen ayırt ediliyor.The Thai Bungkan squash is also a first this year. It's set lots of fruit but now that the weather has really warmed up (this is not news to the good people of Istanbul....), it's not setting any more.

Tayland'dan gelen Bungkan cinsini ilk kez deniyorum. Şimdiye kadar çok meyve tutmuş, hava artık iyice ısınmışken (İstanbullulara haber değil...). tutmuyor.The semi-wild Seminole was late in setting fruit, but it finally started! Since it originates in Florida, it seems to like the heat. This one is hanging about 4 meters high; the plant has climbed up into a dead apricot tree and through the ivy covering a tall retaining wall.

Florida'dan kaynaklandığı ve dolayısıyla sıcaklıkta son derece mutlu olan yarı-yabani Seminoli kabağı, meyvelerini geç oluşturmaya başladı fakat başlamış işte. Tırmanıyor bunlar! Bu meyve, bitkinin içine girdiği sarmaşıkta 4 metre yükseklikte süs gibi asılıyor.There were also two plants that I did not plant! I'm not sure where they came from, but they're almost certainly a maxima, and growing a large round ribbed fruits that look suspiciously like the local Adapazarı type, but the leaves aren't nearly so large. It could be Uşak; we did have seed around but it came up in a place where I wouldn't have considered planting squash! We have a squash fairy it seems!

Hem de hiç ekmediğim iki tane var! Nereden geldiğinden emin değilim fakat bir maxima cinsi hemen hemen kesin. Büyük tırtıllı meyveleri, yerel Adapazarı kabaklarına çok benziyor fakat yaprakları çok büyük değil. Uşak kabağı mı acaba? Onun tohumu vardı fakat kabak ekmeyi aklımdan bile geçirmeyeceğim bir yerde çıktılar! Bahçemizde bir kabak perisi mi var?

2 comments:

Tijen said...

Bob I loved your squashes. I must grow some next year but you're right, I need to start early...

Sazji said...

You will need to hire a squashulator. :)